fot. morguefile
29.11.2012

Platforma Obywatelska złożyła w sejmie projekt ustawy dotyczący tzw. mowy nienawiści. Projekt wzbudza zarówno aprobatę jak i krytykę.

PO chce zapisać w istniejącym już 256 art. Kodeksu Karnego, że „kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści wobec grupy osób lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, społecznej, naturalnych lub nabytych cech osobistych lub przekonań (…) podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Minister Cyfryzacji Michał Boni uważa, że milczenie w sprawie mowy nienawiści będzie powodowało jej przyrost i pogłębienie. Minister zaznaczył także, że prawne regulacje są potrzebne, bo mowa nienawiści przejawia się najpierw w opiniach, potem w języku opisującym świat, a na końcu w czynach – dowiemy się w portalu Newsweek.pl. Projekt nie podoba się Tomaszowi Sommerowi z portalu tygodnika Najwyższy Czas!. Publicysta jest zdania, że po wejściu ustawy w życie nie będzie można wyrazić żadnej krytyki, „bo każdy jest jakiejś rasy, wyznania czy poglądów politycznych” i każda uwaga może którejś z tych kwestii dotyczyć. To z kolei da powód do sprawdzania czy nie jest to „mowa nienawiści”.

Jakie jest Wasze zdanie? Projekt ustawy ma służyć obywatelom i chronić ich czy jest próbą ograniczenia wolności słowa? Zapraszamy do dyskusji!

MEDIA - W TEMACIE DNIA (15)poleć nowe źródło

„Mowa nienawiści”, czyli powrót do przeszłości

Projekt opracowany przez posłów partii rządzącej to kiepsko skrywany sposób na wprowadzenie cenzury w skali porównywalnej do cenzury w czasach stalinowskich, w których obywatele byli zobowiązani z „miłością” mówić o przewodniej partii, a także o jej umiłowanych – przez udręczony naród – przedstawicielach. Już same sformułowania, którymi posługują się autorzy projektu, są przejawem manipulacji z ich strony i potwierdzają, że jest to projekt polityczny, a nie prawny.
2.12.2012
Autor: ks. Marek Drzewiecki
Gazeta.pl
Gość Niedzielny
Krytyka Polityczna
Michalkiewicz.pl
Najwyższy Czas!
Nasz Dziennik
Newsweek.pl
Polskatimes.pl
rp.pl
Salon 24
TVN 24
 

MULTIMEDIA - W TEMACIE DNIA (7) zgłoś źródło multimedialne

KOMENTARZE
30.11.12, 08:04
odpowiedz
.. 30.11.12, 15:00
odpowiedz
... 30.11.12, 21:30
odpowiedz
.. 20.01.13, 17:32
odpowiedz
. 01.12.12, 18:49
odpowiedz

Komentarzy użytkowników portalu publi.pl nie należy łączyć z poglądami redakcji.

skomentuj