fot. morguefile
29.11.2012

Platforma Obywatelska złożyła w sejmie projekt ustawy dotyczący tzw. mowy nienawiści. Projekt wzbudza zarówno aprobatę jak i krytykę.

PO chce zapisać w istniejącym już 256 art. Kodeksu Karnego, że „kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści wobec grupy osób lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, społecznej, naturalnych lub nabytych cech osobistych lub przekonań (…) podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Minister Cyfryzacji Michał Boni uważa, że milczenie w sprawie mowy nienawiści będzie powodowało jej przyrost i pogłębienie. Minister zaznaczył także, że prawne regulacje są potrzebne, bo mowa nienawiści przejawia się najpierw w opiniach, potem w języku opisującym świat, a na końcu w czynach – dowiemy się w portalu Newsweek.pl. Projekt nie podoba się Tomaszowi Sommerowi z portalu tygodnika Najwyższy Czas!. Publicysta jest zdania, że po wejściu ustawy w życie nie będzie można wyrazić żadnej krytyki, „bo każdy jest jakiejś rasy, wyznania czy poglądów politycznych” i każda uwaga może którejś z tych kwestii dotyczyć. To z kolei da powód do sprawdzania czy nie jest to „mowa nienawiści”.

Jakie jest Wasze zdanie? Projekt ustawy ma służyć obywatelom i chronić ich czy jest próbą ograniczenia wolności słowa? Zapraszamy do dyskusji!

MEDIA - W TEMACIE DNIA (15)poleć nowe źródło

Platforma złożyła w Sejmie projekt dotyczący mowy nienawiści. "Dość oskarżeń, półprawd, agresji"

Własne projekty zmian w Kodeksie karnym w tej sprawie zgłosiły już Ruch Palikota i SLD. RP proponuje zmianę, która dotyczy ścigania przestępstw popełnianych z nienawiści z uwagi na płeć, tożsamość płciową, wiek, niepełnosprawność oraz orientację seksualną. Projekt SLD dotyczy ścigania za tzw. mowę nienawiści skierowaną przeciwko osobom odmiennej rasy, orientacji seksualnej czy niepełnosprawnym.
27.11.2012
Źródło:PAP, Polskatimes.pl

Pozostałe artykuły z Polskatimes.pl:

Gazeta.pl
Gość Niedzielny
Krytyka Polityczna
Michalkiewicz.pl
Najwyższy Czas!
Nasz Dziennik
Newsweek.pl
Polskatimes.pl
rp.pl
Salon 24
TVN 24
 

MULTIMEDIA - W TEMACIE DNIA (7) zgłoś źródło multimedialne

KOMENTARZE
30.11.12, 08:04
odpowiedz
.. 30.11.12, 15:00
odpowiedz
... 30.11.12, 21:30
odpowiedz
.. 20.01.13, 17:32
odpowiedz
. 01.12.12, 18:49
odpowiedz

Komentarzy użytkowników portalu publi.pl nie należy łączyć z poglądami redakcji.

skomentuj