fot. morgueFile
23.06.2012

O obraźliwych wypowiedziach Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego jest znów głośno. Panowie na antenie radia Eska Rock tym razem urazili Ukraińców.

Autorzy programu „Poranny WF” pozwolili sobie na obrażanie m.in. Ukrainek pracujących w Polsce. Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zażądało przeprosin za „obrażanie czci i godności Ukraińców”, ponieważ nie można przymykać oczu „na pojawiające się w polskiej przestrzeni medialnej niedopuszczalne wypowiedzi”. Rzecznik prasowy polskiego MSZ Marcin Bosacki komentując sprawę, powiedział: „Wypowiedź tych panów była nie tylko idiotyczna, ale skandaliczna i chamska”, a zażądanie przeprosin przez ukraiński MSZ jest w pełni uzasadnione. Rzecznik Bosacki wyraził nadzieję, że Figurski i Wojewódzki „gorąco” przeproszą Ukraińców – możemy przeczytać w portalu wprost24.pl. Jak podaje niezależna.pl, prezes radia Eska Rock, Bogusław Potoniec tłumaczy zachowanie Wojewódzkiego i Figurskiego satyrycznym charakterem programu. Gazeta.pl donosi, że Figurski, odnosząc się do burzy medialnej jaka powstała, powiedział: „Nie wygłaszamy osobistych komentarzy, tylko staramy się przybrać rolę statystycznego Polaka”, natomiast Kuba Wojewódzki na swoim facebookowym profilu tłumaczy obraźliwe słowa „półkabaretową audycją”.

Co sądzicie o zachowaniu autorów programu „Poranny WF? Czy satyryczny charakter programu daje prawo do obrażania? Zapraszamy do dyskusji!

MEDIA - W TEMACIE DNIA (62)poleć nowe źródło

Deon.pl
Dziennik.pl
Gazeta Wyborcza.pl
Gazeta.pl
Gość Niedzielny
Krytyka Polityczna
media2.pl
Money.pl
Nasz Dziennik
Newsweek.pl
Niezależna.pl
Onet
Polityka.pl
Polskie Radio
Rzeczpospolita
Salon 24
Super Express
Wirtualna Polska
wPolityce.pl
Wprost24
 

MULTIMEDIA - W TEMACIE DNIA (2) zgłoś źródło multimedialne

ARTYKUŁY UŻYTKOWNIKÓW (1)

  • kasiak

Chamstwo czy inteligentna satyra?

4.07.2012
2080 wyników w 0,19 sekundy. Taki jest wynik, kiedy wygoogluje się hasło „zatrudnię Ukrainkę”. Proponowane stawki od 5 nawet do 20 złotych za godzinę. Głównym zadaniem Ukrainki miałyby być porządki w mieszkaniach i domach, pomoc w kuchni oraz okazjonalna opieka nad dzieckiem.
62 000 w 0,21 sekund – „Ukrainka do sprzątania”. Tym razem jednak oprócz ofert pracy możemy znaleźć linki z wypowiedzią Bartosza Węglarczyka, dziennikarza TVN i „Gazety Wyborczej”. Na narzekania koleżanki po fachu, Jolanty Pieńkowskiej, że nie wynaleziono jeszcze robotów do sprzątania, odpowiedział „Są! Nazywają się Ukrainki!”. Pod spodem setki komentarzy krytykujących żenujący żart Węglarczyka i odsyłacz do informacji o Kubie Wojewódzkim i Michale Figurskim. Klik, klik.
- A wiesz co ja wczoraj zrobiłem po tym meczu z Ukrainą? – mówi Wojewódzki
- No? – pyta Figurski.
- Zachowałem się jak prawdziwy Polak...
- Kopnąłeś psa.
- Nie, wyrzuciłem swoją Ukrainkę (śmiech).
- (śmiech) A to dobry pomysł. (śmiech) Mi to jeszcze nie przyszło... Wiesz co? Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę.
- Wiesz co, to ja swoją przywrócę, odbiorę jej pieniądze i znowu wyrzucę (śmiech).
- Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił.
- Ja to nie wiem jak moja wygląda, bo ona ciągle na kolanach.

Tych kilka zdań padło na antenie Eska Rock, podczas programu „Poranny WF”, po wygranym przez Ukrainę meczu ze Szwedami. Chwilę później rozpętała się medialna burza. Wojewódzki i Figurski stali się najgorętszymi nazwiskami tygodnia. Ich twarze nie schodziły z okładek czasopism, a publicyści przekrzykiwali się w komentowaniu radiowych żartów. Ukraińskie MSZ i UEFA żądali przeprosin, Polacy krytykowali, feministki biły na alarm. Figurski, w odpowiedzi na stawiane mu zarzuty, powiedział na antenie, że „naprawdę kocha naród ukraiński i ma poważne, nie tylko seksualne, zamiary wobec tej wspaniałej nacji”. Na dowód „skruchy” wyemitowano także przeprosiny po ukraińsku i francusku. Cała audycja była jednak bardzo ironiczna i spowodowała jedynie kolejne gromy zrzucone na dziennikarzy.

Po kilku dniach wuefowej awantury zarząd Eska Rock postanowił zwolnić Wojewódzkiego i Figurskiego, dzieląc tym samym społeczeństwo. Jedna strona twierdzi, że dziennikarze to zwykłe chamy, rasiści i szowiniści. Druga natomiast dopatruje się w dialogu o Ukrainkach inteligentnej, nieoczywistej satyry, wyśmiewania stereotypów i przytyków do polskiej ksenofobii.

„Poranny WF” jest audycją na poły kabaretową. Surrealistycznym słuchowiskiem kpiącym z rzeczywistości. Nie publicystycznym. Raczej ironicznie publicystycznym. Wszyscy mamy prawo do poczucia humoru, nawet kiepskiej jakości. Nie wszyscy musimy z tego prawa korzystać.” - pisze na swoim fejbukowym profilu Kuba Wojewódzki. Jednak tym razem granice zostały przekroczone. Ale pomimo niesmaku i konsekwencji, które dosięgły prowadzących, dobrze się stało. Kilka kontrowersyjnych zdań na nowo otwiera debatę na temat polskiej nietolerancji. Bo z jednej strony właśnie zakończyliśmy przygodę z Euro 2012, które, wbrew przewidywaniom, okazało się gigantycznym sukcesem polsko – ukraińskim. Z całej Europy płyną teraz opinie, że Polacy są bardzo otwarci i gościnni, że potrafimy cieszyć się z cudzych sukcesów i jesteśmy doskonałymi kompanami do zabawy. Jednak z drugiej strony w niektórych z nas wciąż tkwi sarmackie podejście do życia. Przekonanie, że to właśnie my jesteśmy najlepszym i najbardziej wartościowym narodem. Za to Niemcy to naziści, Rosjanie mordercy, Ukraińcy biedacy, Żydzi złodzieje, a Czarnoskórzy są brudni. Do tego politycy to oszuści, a homoseksualiści to zboczeńcy. To właśnie tą część Polaków chcieli skompromitować dziennikarze Eski Rock – tak przynajmniej twierdzą. Nie ma sensu roztrząsać już, czy zrobili to w odpowiedni sposób. Jednak sam problem jest wart uwagi. Wystarczy popatrzeć na pochody młodzieży wszechpolskiej, krzyki pseudokibiców i wściekłe odpowiedzi na marsze równości. Wciąż są wśród nas ludzie kipiący nienawiścią, gardzący każdą formą inności i myślący stereotypami. Może czas głośno o tym podyskutować? Nie obrażając nikogo, nie wywołując kontrowersji, nie psując stosunków Polski z sąsiadami.

1 710 000 wyników w 0,11 sekundy. O wiele więcej niż w przypadku Ukrainek. Wpisałam hasło „Wojewódzki i Figurski” . Na pierwszych kilku stronach notorycznie powtarzają się słowa „obrazili”, „chamstwo”, „skandal”. Ale czy wśród tej medialnej sensacji jest miejsce na poważne wnioski?
Autor: kasiak avatar: kasiak
KOMENTARZE
05.07.12, 16:49
odpowiedz
.. 06.07.12, 07:30
odpowiedz
. 06.07.12, 07:24
odpowiedz
. 06.07.12, 07:05
odpowiedz
24.06.12, 22:39
odpowiedz
26.06.12, 23:31
odpowiedz
. 24.06.12, 22:39
odpowiedz

Komentarzy użytkowników portalu publi.pl nie należy łączyć z poglądami redakcji.

skomentuj