fot. pl.wikipedia.org
11.01.2013

Energetyka wiatrowa to jedna z najstarszych i najpopularniejszych form pozyskiwania energii naturalnej. Dlaczego  instalacja wiatraków w Polsce coraz częściej budzi sprzeciw?

Jak podaje portal eko-samorządowiec.pl, wiatraki wywołują w Polsce z krytykę ze względu na wpływ jaki mają na ludzi i otoczenie (np. ptaki). Kwestia odległości usytuowania wiatraka od zabudowań nie jest jeszcze w Polsce uregulowana, dlatego plany ich instalacji coraz częściej prowadzą do protestów. Jak dowiemy się z portalu Dziennika Gazety Prawnej, już w 400 miejscowościach odbywają się protesty przeciwko instalacji wiatraków, które hałasują i prawdopodobnie wytwarzają pole elektromagnetyczne. Niezadowoleni i przestraszeni wizją wiatraków w sąsiedztwie ludzie, są w trakcie rejestracji stowarzyszenia obywatelskiego. Organizacja będzie miała na celu m.in. zebranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która ma zabraniać instalacji wiatraków w odległości 3 kilometrów od zabudowań. Jak podaje portal Naszego Dziennika, grupa radnych z gminy Jeleniowo już opracowała projekt uchwały ustalający minimalną odległość lokalizacji elektrowni wiatrowych na 2 kilometry. Radny gminy zauważa, że skoro nie istnieje państwowa ustawa regulująca te kwestię, to zgodnie z prawem, w formie uchwały może zrobić to samorząd.

Czy argumenty mieszkańców są słuszne Waszym zdaniem? Kto powinien zająć się regulacją prawną usytuowania wiatraków? Zapraszamy do dyskusji!

MEDIA - W TEMACIE DNIA (7)poleć nowe źródło

ekonomia24
Gazeta Prawna.pl
Gazeta.pl
Nasz Dziennik
Polskatimes.pl
TVP.INFO
TVP.pl
   

MULTIMEDIA - W TEMACIE DNIA (2) zgłoś źródło multimedialne

Awantura o wiatraki w gminie Świerzno

skomentuj